Uluslararası Uzay İstasyonu Büyük Hayvan Göçlerini İzliyor

2018 yılında bilim adamları sadece hayvan göçlerini izlemek için uzaya bir anten fırlattılar. Dünya’dan 385 km yukarıda, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yerleştirilmiş anten; fillerden yarasalara kadar 800’den fazla hayvana monte edilmiş ufacık vericilerden sinyaller alıyor. Mart ayında devreye alınan sistemin sonuçları uzmanların eline bu sonbaharda geçecek.

Max Plank Enstitüsü’nden göç araştırma direktörü Martin Wikelski, Insider Science’e verdiği demeçte “Bu sensörler bizim dünyadaki gözlerimiz ve kulaklarımız oldu. Bütün hayvanlar arasında bir bağlantı kurmuş olduk” dedi. Edinilen bilgilere göre uzmanlar, ICARUS (International Cooperation for Animal Research Using Space- Uluslararası Uzaydan Hayvanları Araştırma İşbirliği) projesi kapsamında yirmi yıl kadar bir süre içerisinde uyduların yüz binlerce hayvanı gerçek zamanlı olarak izleyebilebilecek kapasiteye erişeceklerini söylüyor.

ICARUS yalnızca hayvan sürülerinin yerlerini haritada göstermekle kalmayacak, aynı zamanda onların psikolojisi ve etraflarındaki ortam hakkında da bilgiler sunacak.

Gelecekte uçan her hayvan birer meteoroloji dronu olarak görev üstlenecek. Pasifik okyanusunun ortasında, yerden 20 metre yükseklikte sıcaklığı ölçmek imkansız ama hayvanlar bunu her zaman yapabilir.

Mevcut teknolojilere göre hayvanlara takılan verici etiketler ileride daha hafif ve daha ucuz olacak. Bu sayede araştırmacıları heyecanlandıran yepyeni imkanlara ev sahipliği yapmış olacak.

Projenin internet sitesindeki bilgilere göre; bütün böcek türleri, kuşların yüzde 70’i ve memelilerin yüzde 65’i mevcut izleme teknolojileriyle takip edilemeyecek kadar küçükler. Fakat ICARUS’ta çalışan araştırmacılar vericilerin ağırlığını 5 grama kadar indirebilmişler. Önümüzdeki beş yıl içinde de bir çekirgeye takılabilecek kadar küçültebileceklerine inanıyorlar.

Güneş enerjili etiketler yeniden kullanılabilecek ve bir hayvanın yaşamı boyunca dayanacak kadar sağlam olabilecekler. Güncel teknolojilerle kıyaslandığında bu teknoloji oldukça cep dostu gibi görünüyor. Şu an itibariyle her bir ICARUS takip cihazı 500$ değerindeyken bilindik vericilerse birkaç bin dolar değerinde. Bu miktar sıkı bir bütçeye sahip araştırmacılar için de çok iyi olacak.

 “ICARUS gerçekten göç üzerine yapılan çalışmalara olumlu katkı sağlayacak. Bir düşünsenize: Kara Kuyruklu Çamur Çulluğu Şili’den Alaska’ya neredeyse 16.000 km uçan bir kuş. ICARUS sayesinde geçeceği bütün noktaları önceden tahmin edip yer araştırmaları yapabileceğiz”
Güney Carolina üniversitesinde görevli biyolog Nathan Senner

Bu projenin belki de en güzel uygulaması “hayvanların interneti” kavramı. İklim değişikliği göç rotalarını ve mevsimlerin zamanını değiştirmekte. Doğal yaşam alanlarını o kadar etkilemekte ki bizler hayvanları hiç olmadık yerlere göç etmeye zorladık. Karada görevli yer araştırmacılarına sunabileceğimiz devasa izleme ağı sayesinde vahşi yaşamın korunması gereken yerlerini onlarla anlık olarak paylaşabileceğiz.

Bazı kesimlerse takılan bu verici etiketlerinin hayvanlar üzerinde potansiyel bir kötü etki yaratacağı kanaatinde. Hoplayan, zıplayan, koşan hayvanlara en başta etiket takmak onları travmaya sokabilir düşüncesindeler. Mongabay gazetesinden Jason Gregg, “İlk birkaç zıplamada bu cihazlar düşebilir ve potansiyel olarak ekosisteme zarar verebilir” diye belirtiyor.

Fakat bu tarz ufak endişelere rağmen ICARUS projesi sayesinde daha çok şey öğreneceğimiz kesin.

kaynak: smithsonian.mag
Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

KÖPEKLER DÜNYANIN MANYETİK ALANINI KULLANIYOR OLABİLİR Mİ?

Köpeklerin yön bulma duyusu inanılmaz derecede gelişmiştir. Sevimli dostlarımız aşina olmadıkları bir yerde dahi en kestirme yolu bulabilecek kapasiteye sahiplerdir.Tarihte ilk defa köpeklerin dünyanın...

AYIN İLK KAPSAMLI JEOLOJİK HARİTASI ÇIKARILDI

Tarihte ilk defa tüm ay yüzeyi tamamen haritalandırıldı. Birleşik Devletler Jeoloji Merkezi’nden bilim adamları tarafından aydaki topografik yapı sınıflandırıldı. Çalışmaya NASA ile birlikte Ay ve...

KELEBEKLER, VÜCUTLARINI GÜNEŞ ALTINDA NASIL SOĞUTURLAR

Kelebek kanatları oldukça soğuktur. Bunun sebebi güneş ışığı altında onları koruyan özel yapılara sahip olmalarıdır.Araştırmacılar, kelebek kanatlarının termal görüntülerini çektiler. Çekilen resimler kanadın her...