ULAŞIMIN GELECEĞİ: UÇAN ARABALAR SERİSİ #2

Geçtiğimiz günlerde uçan arabalar yazı dizisinin birincisine yer vermiştik (birinci yazıya buradan ulaşabilirsiniz) ve seriye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Keyifli okumalar.

ASTON MARTIN: VOLANTE VISION KONSEPT

Rolls-royce, Cranfield Üniversitesi ve Aston Martin ortaklığıyla üretilen Volante Vision adlı konsept araç, üç kişilik lüks bir eVTOL (Elektrikli dikey kalkış ve iniş yapan araç).

Rolls-Royce’un hibrit elekrtrik teknolojisi uzmanlığından faydalanılan araç, Cranfield Havacılık tarafından geliştirilen yarı otonom sistemli bir hibrit araç olacak. Hava aracı tamamen otonom uçabilme kabiliyetine sahip ancak Aston Martin basım sorumlusunun anlattıklarına göre sürücünün becerilerine bağlı olarak yeni sürüş öğelerine sahip olacak.

Sadece kısa mesafeli şehir içi ulaşımı için kullanılmayacak. Hava aracı ayrıca Londra’dan Paris’e bir saatte varabilecek.

Aston Martin, bu aracı 2030’da şehir içi ulaşım için kullanılmak üzere planladıklarını söylüyor. Aracın gelecekten gelme güzel bir tasarıma sahip olmasının sebebi bu.

VOLOCOPTER: VOLOCITY

2011 yılında Almanya kökenli Volocopter’ın ilk prototipi VC-1, ilk insanlı uçuşunu ve tabi dünyanın da ilk uçan araba denemesini gerçekleştirdi. 2016 yılında aynı şirketin VC-200 adlı aracı ise normal hava trafiğinde uçabilme iznini alan ilk elektrikli dikey kalkış iniş yapan hava aracı oldu.

Şimdilerde ise ticari lisansa sahip olmak isteyen en son araçları VoloCity ile şirket, hava trafiğinde öncü firma olmayı amaçlıyor.

Volocity’nin benzersiz tasarımı, büyük bir halka etrafına eşit şekilde dağıtılmış 18 ayrı rotordan oluşuyor. Pilot kontrollü uçak, valizleriyle beraber sadece iki yolcu taşıyabiliyor ve 35 km kadar bir menzile sahip. Maksimum seyir hızı saatte 110 km ve bataryaları değiştirilebiliyor ya da beş dakikada şarj olabiliyor.

Bu aracın belki de en etkileyici yanı, Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın gerektirdiği bütün güvenlik standartlarına sahip olması. Öyle ki bilindik bütün hava araçlarındaki güvenlik donanımlarına sahip. VeloCity bu özelliklerle ilk ticari taksi olma yarışını kazanabilir.

İlginizi Çekebilir
+ NASA, MARS’A HELİKOPTER YOLLUYOR
+ BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLİKLERİ, ARAP DÜNYASININ İLK MARS UYDUSUNU YOLLAMAYA HAZIRLANIYOR
+ GÜNEY KORE, MASKE KULLANIMINI TEŞVİK ETMEK İÇİN İNANILMAZ BİR DRON GÖSTERİSİ DÜZENLEDİ

JOBY AVIATION: eVTOL

Uber’in havacılık programının bir diğer iştirakçisi Joby Havacılık, halihazırda Toyota’dan ortaklık ve para desteği aldı. Japon araba üreticisi, şirkete Ocak ayında 394 milyon dolarlık yatırım yaptı ve üretimi ölçeklendirmede uzmanlığını sundu.

Belki de böylesine büyük iki şirketin Kaliforniya temelli bir şirketle ilgileniyor olması bir sürpriz değildir. Firma geçtiğimiz son 10 yıldır eVTOL araçlarını tasarlamakla meşgul ve 2017 yılında ilk prototiplerinin uçuş testlerine başladılar.

Tam elektrikli ve 4 yolcu kapasiteli aracın etkileyici özellikleri var. Eğilebilen altı rotoru, hava aracını saatte 320 km’ye çıkarabiliyor ve 240 km’den fazla bir menzil sunuyor. Gereğinden fazla kapasiteye sahip olması, aracın herhangi bir rotor arızasıyla karşılaşması durumunda diğerlerinin aracı idame ettirebilmesi anlamına geliyor. Geleneksel hava araçlarına kıyasla bu hava aracı 100 kat daha sessiz.

Netlik kazanmasa da, aracın pilot kontrollü olması bekleniyor.

TERRAFUGIA: TF2

Terrafugia, rakiplerinden bir adım öne çıkıyor çünkü zaten bir tane uçan araba yaptılar ve şimdi ise ikincisinin peşindeler.

2006 yılında 5 MIT mezunu arkadaş tarafından kurulan şirket, öncelikle “Transition” adında dönüşebilen bir araç tasarladı. Yerde giden bir normal araç ile havada giden bir aracın karışımı olan Transition, dönüşümünü bir dakikanın altında gerçekleştiriyordu. Sabit kanatlı, katı yakıtlı ve iki yolcu kapasiteli bir araçtı.

TF2 adlı yeni model daha gelişmiş ve daha karmaşık bir şehir içi hava ulaşım aracı. 4 yolculu araç, yerde hibrit olarak çalışıyor. VTOL hava aracı çerçevesine bağlanıyor ve pilot güverteden ayrılacakken yolcu kabinini uçağa bağlıyor. Hava aracı ve uçuş kabini varacağı yere ulaştıktan sonra son durağa yoldan ulaşıyor.

Hava aracı, katı yakıtlı türbin jeneratörünün güç verdiği 8 elektrik motoruyla uçuyor. Şirket gelecekte aracı tamamen elektrikli üretebilme yolları arıyor. Yer aracı da aynı şekilde hibrit motora sahip. Toplamda iki araç ve iki kontroller gerektiren aracın ileride tam otonomlu olması hedefleniyor.

HOVERSURF: HOVERBIKE VE FORMULA

Hoversurf, bisiklet gibi bir görüntüye sahip olmasıyla listenin en sıra dışı modeli. İnce çizgilere sahip, 4 rotorlu makine sadece tek bir yolcu taşıyabiliyor ve dışarıdan bakıldığında tekerleksiz bir motosiklete benziyor.

Proje size çılgın gelebilir ama araç şu an zaten uçabiliyor. Dubai Havacılık Şovu’nda uçuşlar yaptı ve ABD Federal Havacılık İdaresi onayını aldı.

Hoversurf aynı zamanda normal park alanına park yapabilecek tek koltuklu bir hava taksisi. Araç maksimum 250 km/s hız ile 300 km uçabiliyor.

BONUS: MİLLİ UÇAN ARABAMIZ CEZERİ

Baykar Holding tarafından geliştirilen Cezeri, ilk kez TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalin’nde sergilendi.

Cezeri Proje Yöneticisi Ozan Yağcı, projeyi 9 ay gibi kısa bir sürede tamamladıklarını söyledi. Aracın hızı yazılımsal olarak 100 km/s sabitlenmiş ve 50 dk uçabileceği söyleniyor. Şu an için tek kişilik olan araç şehir içi kullanımına yönelik olarak tasarlandı. 3 rotor ve 6 pervaneli uçak ilk uçuş denemesini önümüzdeki yıllarda gerçekleştirecek.

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

2100 YILINA KADAR BÜTÜN KUTUP AYILARI TÜKENECEK – SEBEBİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

İklim değişikliği kutup ayılarını aç bırakarak nesillerinin yavaş yavaş tükenmesine yol açıyor. Yeni yapılan bir çalışma, kutup ayılarının bir insan ömrü kadar sonra yok...

SPİRAL GÖRÜNÜMLÜ ARI PETEKLERİ BİLİM ADAMLARINI ŞAŞIRTIYOR

Avustralya arıları kristallerin büyüme prensibini taklit ediyor. Altıgen arı kovanlarıyla dolu bir dünyada, isyankâr bir Avustralya arısı grubu peteklerinde spiral merdivenler yapmayı tercih ediyor.Bu arı...

BÜYÜK FİLTRE TEORİSİ: NEDEN HİÇ UZAYLI YAŞAM BULAMADIK

Evren bir mezarlıktan mı ibaret? Bu teori, insanlığın evrende yalnız olduğunu savunuyor. Teknolojiye kavuştuğumuzdan bu yana uzaylı yaşam bulma umuduyla yıldızlara baktık. Evrende başka bir...