RUSYA, UZAYDA ANTİ-UYDU SİLAHI TEST ETTİ

ABD Uzay Komutanlığı Rusya’nın uzayda uydu katili silah denemeleri gerçekleştirdiğini iddia ediyor ve bu aktiviteyi “ikiyüzlülük ve kaygı verici” olarak nitelendiriyor.

Birleşik Devletler, Rusya’nın uzaya konumlandırılmış anti-uydu silahı olduğuna dair ellerinde kanıt bulunduğunu bildirdi.

“15 Temmuzda Rusya, Cosmos 2543 uydusundan yörüngeye yeni bir obje fırlattı ve uzayda yıkıcı bir etkisi bulunmayan anti-uydu testi gerçekleştirdi.”
ABD Uzay Komutanlığı

Uzaydaki nesnelerin ve uyduların listelendiği space-track.org adlı adreste bu yeni nesne, 45915 katalog numarasıyla listelendi.

Yapılan son testlerde Rusya, bir başka Rus uydusuna yakın olan yeni bir objeyi uzaya saldı. ABD makamları, bu uydu hareketlerinin Rus yetkililerin bildirdiği görev tanımlarında yer alan açıklamalarla tutarsız olduğunu söylüyor. Onlara göre uydunun hareketleri onun uzaydan uzaya yıkıcı etkiye sahip bir anti-uydu olduğu yönünde. Bu eylemleri ikiyüzlü ve kaygı verici olarak nitelendiriyorlar.

İlginizi Çekebilir
+ ULAŞIMIN GELECEĞİ: UÇAN ARABALAR SERİSİ #1
+ BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLİKLERİ, ARAP DÜNYASININ İLK MARS UYDUSUNU YOLLAMAYA HAZIRLANIYOR
+ Işınlanma Mümkün Mü? Kuantum Dünyasında Evet

Geçtiğimiz Şubat ayında Ruslara ait COSMOS 2542 ve COSMOS 2543 adlı iki uydu sistemi, ABD casus uydusunu takip etmişti. Bu yeni denemeler, ABD Uzay Kuvvetleri’nin tarif ettiği gibi en az önceki uydu hareketleri kadar tuhaf ve rahatsız edici.

ABD Uzay Kuvvetleri bu eylemleri birer tehdit olarak görüyor. ABD Uzay Komutanlığı ve ABD Uzay Kuvvetleri Baş Komutanı John W. Jay Rammond’a göre, Nisan ayında fırlatılan bir başka anti-uydu roketinin ardından bu tipte yeni eylemlerin benzer karakteristiklere sahip.

Görünen o ki ABD’li yetkililer Rusya’ya ait ve amacı belirsiz olan uydularından çekiniyor. Soğuk savaş bu kez uzaya kaymış diyebiliriz. Çünkü geçtiğimiz günlerde NASA, Hindistan’ında anti-uydu testi yaptığını iddia etmişti.

kaynak: space.com

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

TESLA, TOYOTA’YI GEÇEREK DÜNYANIN EN DEĞERLİ OTOMOBİL ÜRETİCİSİ OLDU

Yıllardır en değerli otomobil üreticisi olarak bilinen Japon dev markası Toyota, tahtını Tesla’ya bıraktı.Geçtiğimiz Çarşamba günü elektrikli araba üreticisi Tesla’nın hisse fiyatı 1.134$ oldu....

ABD Donanması Lazerle İnsansız Hava Aracını Vurdu

Şu an için sadece gösteri amaçlı olsa da ABD donanması, dronları havadayken vurabilen bir lazer silahını gemilerine yerleştirmeye başladı. Bugüne dek lazer silah sistemlerinin...

Tek seferde 64.000 kaplumbağayı nasıl sayarsınız?

Kaplumbağaları saymak bilimdir... Peki tek seferde 64,000 yeşil deniz kaplumbağasını nasıl sayarsınız?Elbette biraz dron ve biraz bilim sayesinde...Büyük Bariyer Resifi Vakfı (Great Barrier Foundation) ve...