NEDEN UYKUYA İHTİYAÇ DUYARIZ?

Bilim adamları yıllardır uyumanın beynimiz için çok önemli olduğunu bildiriyorlar, ama Science Advances adlı sitede yayınlanan yeni çalışmaya göre ana işlevi yaşımıza bağlı değişebiliyor.

Uyku sırasında bile beynimiz meşgul bir şekilde kalıyor. Uyku sırasında harcadığımız zamanlar için başlıca hipotez, beynimizin kendini yenileyip, toksinlerden kurtulması ya da öğrenip gelişmesi şeklindedir. Bilim adamları daha fazla araştırma yapmak için toplam uyuma süresi, REM uyku süresi, ak maddenin hacmi ve beynin boyutu gibi hangi hipotezin baskın olup olmadığını belirlemek için 60 tan fazla çalışmadan elde edilen verileri kullandılar.

Bilim adamları uykunun amacındaki büyük bir değişikliğin 2.4 yaşında olduğunu buldular. Bu noktaya kadar bebeklerin ve küçük çocukların beyinleri kendini yeniden düzenleyebilmek için REM uyku evresini kullanıyor. Bundan sonra, non-REM uyku evresi daha baskın hala geliyor. Bilim adamları beynin uyku sırasında ana görevinin, kendini temizlemek ve tamir etmek olduğuna inanıyorlar.

Araştırmacılara göre yeni doğanlar bu sürenin yaklaşık yüzde 50’sini REM fazında uyuyor. 10 yaşına geldiklerinde ise uykularının 4’te 1’i sadece REM fazında oluyor ve bu yaşla birlikte azalıyor. 50 yaşından büyükler uykularının sadece yüzde 15’ini REM’de harcıyorlar.

Bilim adamları, hem insan hem de hayvan çalışmalarından bilgi topladılar ve bizimle diğer memeliler arasında çok fazla ilginç benzerlikler bulsalar da, Bilim adamları, uyku sırasında evrimsel baskıyı bu beyin aktivitesinde daha iyi anlamak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarına inanıyorlar.

Son araştırmalar, kronik uyku eksikliğinin bilişsel bozukluklar, demans, diyabet ve obezitede önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Kaynak:https://www.iflscience.com/brain/why-do-humans-need-sleep-it-depends-on-our-age/

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

NANO-UYDULAR, DÜNYAYA KUANTUM İNTERNET SAĞLAYABİLİR

Çok ufak boyutlardaki nano-uydular Dünya’ya kuantum interneti ışınlayabilir. “Gelecekte tasarladığımız sistem, dünyaya ve diğer uzay araçlarına bilgileri ileten küresel bir kuantum ağının parçası olabilir.” Çin’in uydusu...

Tımar Karşışılığında yiyeceklerini paylaşan Kukumavlar

Böyle bir işbirliğinin başka kuş yavrularında nadir olduğu düşünülüyor.Kardeş işbirliği sıralaması söz konusu olduğunda hayvan krallığında muhtemelen en tepeyi peçeli kukumavlar zorlar. Kukumavlar baykuşgiller...

HEM İLETKEN HEM DE TRANSPARAN OLAN PLASTİK ÜRETİLDİ

Michigan Üniversitesi’nde görevli mühendisler hem transparan hem de iletken olan bir plastik kaplama geliştirdiler. Michigan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir ekip tarafından geliştirilen iletken plastik, büyük...