KÖPEKLER DÜNYANIN MANYETİK ALANINI KULLANIYOR OLABİLİR Mİ?

Köpeklerin yön bulma duyusu inanılmaz derecede gelişmiştir. Sevimli dostlarımız aşina olmadıkları bir yerde dahi en kestirme yolu bulabilecek kapasiteye sahiplerdir.

Tarihte ilk defa köpeklerin dünyanın manyetik alanını hissedebildikleri ve yön bulmak için manyetik alanı kullandıkları keşfedildi. Bu keşfin ardındaki Çek bilim adamlarına göre köpeklerin bu eylemi tam olarak nasıl yaptıkları ve hangi boyuta kadar gerçekleştirebildikleri net değil.

Ancak görünen o ki semenderlerde, kurbağalarda ve kuşlarda bulunan manyetik algılayıcı özellikler köpeklerde de saklı. Dört ayaklı dostlarımızın böyle bir yeteneği sakladıklarından uzun süredir şüpheleniliyordu ama bu güne dek bu denli bir titiz çalışmayla test edilmemişlerdi.

Kuşlarda ve kurbağalarda manyetik algılama üzerine çalışmalar yürüten ama bu çalışmaya dahil olmayan Biyolog Catherine Lohmann, Science News’a verdiği demeçte “Elde edilen bilgiler karşısında çok etkilendim” dedi.

İlginizi Çekebilir
+ HER KÖPEK YAŞI, İNSANLARIN YEDİ YAŞINA EŞİT DEĞİL
+ Bir Fareye Kokusu Olmayan Bir Şeyi Nasıl Koklatırsınız
+ Evcil hayvanlar televizyon izlerken ne görürler

Avlanırlarken bazı köpekler kendi ayak izlerinden yeniden geçerler ve yollarını bulmak için koku izlerini takip ederler. Fakat bazı köpeklerse, en baştan daha titiz bir iz sürmek için başladıkları noktaya geri dönerler. Araştırmacılar köpeklerin bu becerisine “iz sürme” diyor.

İlginç bir yetenek ama şu ana dek hayvanların kendilerini ortama nasıl konumlandırdıklarını ve bunun manyetik alanla olan ilişkisini anlamaya yönelik araştırmalar, köpekler dışında hemen hemen bütün hayvanlarda yapıldı.

KÖPEKLER YÖNLERİNİ NASIL BULUR?

Birkaç sene önce Çekya’lı bilim adamları, köpeklerin kuzey ve güney ekseni boyunca çişlerini ve kakalarını yaptıklarını keşfetti. Bu onların dünyanın manyetik alanını hissedebildiklerini gösteriyor. Şimdi ise aynı üniversiteden benzer bir ekip, köpeklerin bu yön bulma becerilerine bel bağlayarak iz sürdüklerini bulmuş.

Köpekleri incelerken sadece tek bir duyuyu izole etmek oldukça zor ama araştırmacılar benzersiz bir teknikle çıka geldiler. Köpeklere yerleştirilen aksiyon kameralarındaki video kayıtlarından ve GPS’ten faydalanarak 10 farklı av köpeği cinsinden toplam 27 köpeği izlediler. Deneyde amaç 62 farklı ormanlık alanda köpeklerin yönlerini bulup bulamayacaklarıydı.

2014 ve 2017 yılları arasında teste tabi tutulan köpekler, 600’den fazla kovalamaca ve tekrar sahiplerine dönme denemesi gerçekleştirdi.

Köpeklerin sadece iz sürme denemelerini analiz eden araştırmacılar, bir hayvanın kokusunu takip eden köpeklerin, sahipleri nerede durduğu fark etmeksizin kuzey ve güney yönünde kabaca 20 metre kadar uzaklaşarak başlangıç noktalarına döndüklerini gözlemlemişler.

Araştırmacılar, bu duruma “pusula koşusu” adını vermişler ve onlara göre köpeklerin iz sürmeye çıkmadan önce bu davranışı yapmalarının sebebi, kendi manyetik sensörlerini ayarlamaya çalışmaları.

Ormanlık alanlar köpeklere yabancı gelen bir ortam olduğu için takip edecek herhangi bir koku yok. Ayrıca insanlardan köpeklere doğru kokuyu taşıyacak herhangi bir rüzgâr da yok. Kalın yaprak tabakası da güneş ışığını engelliyor ve köpeklerin önlerindeki yol büyük ölçüde belirsiz kalıyor. Tüm bu engellere rağmen dünyanın manyetik alanı ise evrenseldir ve herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir.

Bütün bu değişkenleri dikkate aldıklarında bilim adamları, köpeklerin gerçekten sahiplerine geri dönmek için manyetik alanı kullanabildiklerini düşünüyor.

Manyetik algılama muhtemelen düşündüğümüzden daha fazla hayvanda bulunuyor. Öyle ki bizde bile bulunma ihtimali var. Kuşların altıncı hissinden sorumlu olduğu düşünülen bir molekül yakın zamanda köpeklerde, bazı primat türlerinde ve hatta ayılarda bile görüldü.

Araştırmalar daha yeni başlıyor.

İlgili araştırma eLife’ta yayımlandı.

 

kaynak: sciencealert.com

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

İsrail Milli Kütüphanesi 2500 Nadir İslami El Yazmasını Dijitalleştiriyor

İsrail Milli Kütüphanesi İslam ve Ortadoğu medeniyetlerine ait 2500 eserlik koleksiyonlarını ücretsiz olarak çevrimiçi ortama sunmaya hazırlanıyor. Kültür kuruluşları dijitalleştirme sürecinin 3 yıl alabileceğini tahmin...

PSİKOLOJİ TARİHİNDEKİ EN İLGİNÇ 5 VAKA

Bu küçük tozlu dünyadan milyarlarca insan geldi geçti ama bazı insanlar diğerlerinden öyle ilginç şekilde ayrıldılar ki, psikoloji dünyasında da kendilerine ayrı bir yer...

BU SAKSI BİLDİĞİNİZ SAKSILARA BENZEMİYOR

Görünen o ki bu günlerde yapay zekanın el değmediği bir ortam kalmadı. Gelişen teknolojilerin bir sonraki durağı bonzai ağaçları oldu.Japon bahçe sanatına da elini...