HEM İLETKEN HEM DE TRANSPARAN OLAN PLASTİK ÜRETİLDİ

Michigan Üniversitesi’nde görevli mühendisler hem transparan hem de iletken olan bir plastik kaplama geliştirdiler.

Michigan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir ekip tarafından geliştirilen iletken plastik, büyük dokunmatik ekranların, LED ışık panellerinin ve camlara yerleştirilebilen kızılötesi güneş panellerinin kapasitesini arttırmak için geliştirildi.

Araştırmacılar, 3 katmanlı yansıma önleyici bir yüzey oluşturarak iletkenlik ve saydamlık arasındaki en iyi dengeyi bulmaya uğraşmışlar.

İletken metal katman, ışığın içinden kolayca geçebileceği iki yalıtkan malzemenin arasına sıkıştırılmış. Yalıtkan malzeme hem plastikten hem de arasındaki metal katmanından gelen yansımayı azaltmış.

“Kaplamayı süper saydam ve iletken yapmanın bir yolunu bulduk. Düşük puslukta, mükemmel esneklikte, üretimi kolay ve farklı yüzeylerde kullanıma uygun bir malzeme oldu.
Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Jay Guo

Daha öncesinde Guo ve ekibi plastik bir kaplamanın üzerine metal konularak plastiği iletken yapmanın mümkün olduğunu göstermişti. Çok ince bir gümüş katman bile tek başına ışığı yüzde 10 azaltmaya yetmişti.

Jay Guo ve ekibinin geliştirdiği süper saydam iletken plastik

Araştırmacılara göre plastik içinden geçen ışığın miktarı, camdan geçen miktara göre biraz daha düşük ama yansıma önleyici kaplamalar kullanılarak saydamlığı arttırılabilir. Guo ve Çinli meslektaşı Profesör Dong Liu yansıma önleyici kaplamanın da iletken şekilde yapılabileceğini keşfettiler.

“İletkenin geçirgenliğinin altındaki katman maddeninkinden daha düşük olması amaçlanmıştı.”
Chengang Ji, Projede çalışan yüksek lisans öğrencisi

İletkenliği sağlamak için ekip, iki yalıtkan madde kullanmış: alüminyum oksit ve çinko oksit. Işığa yakın olan tarafta alüminyum oksit, plastiğe göre daha az ışık yansıtmış.

Ekip iletken katmanın 6.5 nanometre kalınlığında ince bir bakır katmanıyla birlikte gümüş bir malzemeden oluştuğunu söylüyor. Bu da çinko okside, ışığın pğlastik yüzeye ulaştırmasına yardımcı olmuş.

Plastiğin havayla temas ettiği karşı tarafta ise az da olsa ışık hâlâ yansıyor ama ortalama olarak ışık geçirgenliği normal sıradan bir plastiğinkinden daha iyi. Ekiptekiler, sıradan plastiğin %88.1 oranında bir geçirgenliğe sahipken bu yeni tip malzemeninse %88.4 olduğunu söylüyor.

Michigan Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencisi Changyeong Jeong – Yeni iletken saydam plastiğin içinden ışığın ne kadar oranda geçtiğini ölçüyor.

Elde edilen sonuçlar neticesinde projede görevli ekip, ileride başka araştırmacıların benzer katman özelliklerine sahip, esnek, süper saydam ve sıradan plastikten kat kat daha iyi ışık geçirgenliğine sahip bir malzeme geliştireceğine inanıyor.

Araştırmacılara göre işin anahtarı, doğru yalıtkanları seçmek ve ince metalin yansımasını bastıracak doğru kalınlığı tespit etmek.

Genelde plastik ve metal arasındaki malzemenin daha yüksek ışık kırıcılığı olması gerekirken ışığa en yakın olan malzemenin daha düşük bir ışık kırıcılığı olması gerekir.

Guo şu an camlara montelenebilecek güneş panellerinin saydamlığını arttırmaya yönelik bir projede işbirliği yapıyor. Proje sayesinde kullanılan yeni malzeme, kızılötesi ışığı emecek ve elektrik üretebilecek. Bunu yaparken de odayı aydınlatmaya yetecek kadar gerekli ışığı vermeye devam edecek.  Guo ayrıca bu teknolojiyle daha büyük dokunmatik ekranların kapasitesini arttırabileceklerini ve arabaların ön camlarının arka camlardaki gibi buzu kolayca eritebileceğini ön görüyor.

 

kaynak: e&t

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

TÜRKİYENİN OTOMOBİLİ YURTDIŞINDA DA TESCİLLENDİ

Uzun zamandır otomobil gündemimizde olan ve milli gururumuz niteliğinde olan yerli aracımız Avrupa Birliği'nde tescillenmişti.Twitter hesabından yapılan paylaşımda Avrupa Birliği ülkeleri için tescili alınan...

AMERİKA YERLİLERİ, POLİNEZYA’YA TARİH ÖNCESİ ZAMANLARDA GELDİLER

Polinezya adalarındaki medeniyetin doğumu ve gelişimi tarihçileri büyülemeye devam ediyor. Ortaya çıkan yeni deliller, Amerika yerlilerinin Avrupalı yerleşimci gruplardan yüzlerce yıl önce adalara ayak bastığını...

DOĞADA ÇÖZÜNÜR MEZAR KAPSÜLLERİ, BEDENİNİZİ AĞACA DÖNÜŞTÜRÜYOR

Karbon ayak iziniz siz öldükten sonra bile devam ediyor. Biz Müslümanlar, kefenle gömüldüğümüz için öldükten sonra da toprağı beslemeye bir şekilde devam ediyoruz. Fakat yakılmayı...