GÜNEY KORE, MASKE KULLANIMINI TEŞVİK ETMEK İÇİN İNANILMAZ BİR DRON GÖSTERİSİ DÜZENLEDİ

Dünya genelinde korona salgınının amansız şekilde yayılmasını durdurmak için bilim adamları ve hükümetler ellerinden geleni yapıyorlar. İş herkesin maske kullanması olunca bütün ülkeler zorlanıyor. Birçok kampanya yürütülüyor. İğneleyici sözlerden tutun da caddede ve dolmuşlarda maske yüzünden söylenen ağır sözlere kadar her şeyi görüyoruz.

Maske kullanımını teşvik etmek için Güney Kore, daha yaratıcı bir çözüm bulmuş. Sağlık çalışanlarına ve toplum üyelerine minnettarlığını göstermek için Güney Koreli yetkililer, başkent Seoul’un karanlığını aydınlatan 10 dakikalık bir dron gösterisi düzenlemişler.

300 adet dron; maske kullanımının ve el yıkamanın önemini vurgulamak, sağlık çalışanlarına teşekkür etmek ve izleyenlere çeşitli mesajlar vermek için görüntü oluşturmaları adına programlanmış.

İLGİLİ YAZILAR:
+ İNTERNETE BAĞLANABİLEN YÜZ MASKESİ GELİŞTİRİLDİ
+ KELLİK İLE KOVİD-19 ARASINDA BİR BAĞ VAR MI?
+ GENÇ MUCİT, KOVİD-19 BULAŞMASINI ÖNLEYİCİ GİYİLEBİLİR CİHAZ ÜRETTİ

Gösteri, teknolojinin geldiği noktayı göstermekle kalmadı, ayrıca izleyenlere büyüleyici anlar da yaşattı. “Maske tak, hayat kurtar” gibi önemli mesajları da iletmiş oldu.

Koronavirüse karşı dünyanın Güney Kore’den öğreneceği çok şey var. Vakaların çıktığı ilk günlerde Güney Kore, Dünya Sağlık Örgütü’nün rehberliğini takip etti ve her gün çok sayıda insana geniş çaplı testler yapıldı. Test stantları kamu alanlarına kuruldu ve her şüpheli vakada filyasyon çalışmaları yürütüldü.  Bu sayede ülke çapında bir karantina söz konusu olmadı. 7 Temmuz itibariyle Güney Kore’nin toplam ölüm vakası 285.

Güney Kore’nin başarısının bir diğer sebebi, halk arasında maske kullanım oranının çok yüksek olması. İstatistiklere göre Şubat 2020 itibariyle maske kullanım oranı %70’ti. Bu oran şu an Amerika ve İngiltere’deki maske kullanım oranından önemli ölçüde yüksek. Maskeler virüs damlacıklarının geçmesini engelledikleri ispatlanan ürünlerdir ve normal birinin Kovid-19 karşısında alabileceği en kolay önlemdir.

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

RUSYA’DA İNEKLERE SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ TAKILIYOR

Rusya’da ineklere streslerini azaltmak için sanal gözlükler takılıyorRusya’da yer alan bir çiftlikte, ineklerin anksiyete ve stres seviyelerini azaltmaları için sanal gözlükle denemeler yapılıyor.İnek sürülerine...

Sahra Çölünden Havalanan Devasa Toz Bulutları Uzaydan görüntülendi

NASA uyduları, Atlantik okyanusunu geçmekte olan devasa Sahra çölü toz bulutlarını görüntüledi.Büyük toz bulutu NOAA Derin Uzay İklim Gözlemevi ve NASA-NOAA uydusu Suomi NPP...

GÜNEY KORE, MASKE KULLANIMINI TEŞVİK ETMEK İÇİN İNANILMAZ BİR DRON GÖSTERİSİ DÜZENLEDİ

Dünya genelinde korona salgınının amansız şekilde yayılmasını durdurmak için bilim adamları ve hükümetler ellerinden geleni yapıyorlar. İş herkesin maske kullanması olunca bütün ülkeler zorlanıyor....