GİZEMLİ BİR ETKİ, EVRENİ HIZLANDIRIYOR VE SEBEBİ KARANLIK ENERJİ DEĞİL

Rus astrofizikçiler, evrenin genişleme hızını arttıranın Casimir Etkisi olduğunu iddia ediyor.

 

Fizikteki en tartışmalı konulardan birisi olan Karanlık enerjinin karşısında bu kez yeni bir fikir ortaya atıldı. Bunun haklı sebepleri olabilir çünkü bu gizemli enerji evrenin %68’ini oluşturuyorsa o zaman nerede?

Rus astrofizikçilerin yayımladıkları bir makaleye göre karanlık enerji diye bir şey yok. Bunun yerine, evrenin genişlemesinde yaşanan hız artışının ardında yatan neden olarak Casimir Etkisini öne sürüyorlar.

“Kimse karanlık enerjinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmiyor.”
Artyom Astashenok, Immanuel Kant Baltık Federal Üniversitesi

Evrenin sadece genişlemekle kalmayıp aynı zamanda bu süreçte hızlandığının keşfi astrofizikçilere göre ancak Hollanda’lı astronom Hendrik Casimir’in ortaya attığı fikirle açıklanabilir. 1948’lerde Hendrik Casimir, bir boşluğa iki metal plaka koyduğumuzda bile aralarındaki çekimi görebileceğimizi söylemişti.

Hendrik Casimir

Mantıken boşlukta iki metali birbirine çekecek herhangi bir kuvvet yok ama Casimir’in dediği gibi “Kuantum teorisine parçacıklar bulundukları ortamda bir kaybolurlar bir ortaya çıkarlar ve plakalar arasındaki etkileşimin sonucu olarak çok küçük bir oranda bile olsa (uzayın belli sınırları vardır) çekim meydana gelir.

Zaman içerisinde bu etkiye Casimir Etkisi denmeye başlandı. Rus astrofizikçiler “Karanlık Enerji” gibi muammalı ve anlaşılmaz bir kavram yerine “Uzayın Sınırlılıkları” kavramını daha açıklayıcı buluyorlar. Onlara göre Casimir Etkisi uzayın genişlemesini hızlandıran fazladan bir itme kuvveti yaratıyor.

 

 

Yer Çekiminin Evrenin Genişlemesini Yavaşlatması Gerekiyor ama Karanlık Enerji Aksini Yapıyor.

Astrofizikçi Ashashenok sonradan, bu fikrin evrenin bir sonu olmasını açıklamadığını söylüyor. Dahası açıklamaları “karmaşık bir topoloji” meydana getiriyor.

“Bu durumu dünya ile benzetebilirsiniz. Sınırları yoktur ama sonsuz da değildir. Dünya ile evren arasındaki fark: ilkinde 2 boyutlu bir uzaydayız, ikincisinde ise üç boyutlu bir uzaydayız.” Astashenok

 

 

 

kaynak: bigthink

 

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

TESLA, TOYOTA’YI GEÇEREK DÜNYANIN EN DEĞERLİ OTOMOBİL ÜRETİCİSİ OLDU

Yıllardır en değerli otomobil üreticisi olarak bilinen Japon dev markası Toyota, tahtını Tesla’ya bıraktı.Geçtiğimiz Çarşamba günü elektrikli araba üreticisi Tesla’nın hisse fiyatı 1.134$ oldu....

Tek bir çipe binlerce yapay beyin sinapsları yerleştirildi

MIT mühendisleri pul büyüklüğünde beyin gibi çalışan bir çip tasarladılar. Memristör olarak bilinen silikon bazlı on binlerce yapay beyin sinapslarından oluşan bu çip, insan...

BOTSWANA’DA YÜZLERCE FİL ÖLDÜ VE SEBEBİNİ BİLMİYORUZ.

Son iki aydır Botswana’dan rahatsız edici toplu fil ölümü haberleri geliyor. Mayıs ayından bu yana 350’den fazla fil cesedi görüldü.Fillerin bazıları yüzükoyun şekilde düşmüş....