GENÇ MUCİT, KOVİD-19 BULAŞMASINI ÖNLEYİCİ GİYİLEBİLİR CİHAZ ÜRETTİ

İngiltere’den 15 yaşında bir lise öğrencisi, insanların yüzlerine dokunmasına engel olan giyilebilir bir cihaz geliştirdi.

Kovid-19 virüsünün bulaşma sebeplerinin en başında, elimizi yüzümüze götürme alışkanlığı gelmektedir. Max Melia adındaki bu genç girişimci, projeye aslında iki yıl önce başlamış. Asıl amacı grip ve soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıkları engellemekmiş.

Bir tür akıllı bilekliğe benzeyen cihazın adı “VybPro”. Cihazı takan kullanıcı, elini yüzüne götürmeye kalktığı her esnada cihaz, kullanıcıyı titreşimle uyarıyor.

Cihaz her iki bileğe de takılabiliyor ve eli yüze götürme hareketini daha az riskli olan sıradan hareketlerden ayırabilmek için algoritmalardan ve hareket-yön sensörlerinden faydalanıyor.

Yüze dokunmak, özellikle de gözlere, burna ve ağıza dokunmak, ellerin dokunduğu kirli yüzeylerdeki patojenleri boğaza ve akciğerlere taşınmasına neden olur. Amerika Enfeksiyon Kontrolü dergisinde yayımlanmış 2015 yılında yapılan bir çalışmada, insanların saatte 20’den fazla kez ellerini yüzlerine götürdükleri ortaya çıkmış. Dokunmaların neredeyse yarısı gözlerde, burunda ve ağızda gerçekleşiyormuş.

Melia, annesi ve babasına Kovid-19 teşhisi konduğunda cihazı geliştirmeye koyulmuş. Ailesi iyileşme sürecindeyken, babasının akciğerlerinde hastalıktan dolayı yaralar oluşmuş.

Melia projesi için yakın zamanda Kickstarter üzerinden 60.000 pound toplamak üzere bir kampanya başlatmış. VybPro adlı cihazı pratikte üretebilmek için bu parayı ihtiyacı var ve kampanyasını duyurmasının ardından geçen birinci haftanın sonunda 16.000 pound toplamayı başarabilmiş.

“Bunu, ürünü ortaya çıkarmak için atılması gereken ilk adım olarak gördüm ve sonuca ulaşmak için inisiyatif almam gerektiğini anladım. Bu zorlu zamanlarda insanları güvende tutmak benim için çok önemli.” Melia

Melia para kazanmakla ilgilenmediğini ve sadece insanların kendilerini güvende tutabilecekleri bir bileklik takmalarını istediğini söylüyor.

Cihazdan elde edilecek ilk paranın sağlık personellerine ücretsiz olarak verileceğinin sözünü veren Melia, cihazı İngiltere’de üretmek istediğini ve bir çift bilekliği 89.99 pound’tan satışa çıkaracağını söylüyor.

Sosyal mesafenin yeterli görünmediği ve yeni tip adımların gerekli olduğu ortada olan bu zamanlarda buna benzer çözümler faydalı olabilir. Örneğin Singapur hükümeti, insanlara virüsün bulaş izini sürebilecek giyilebilir bir Bluetooth cihaz sağlamayı düşünüyor.

IK Multimedia tarafından geliştirilen SafeSpacer adlı cihaz

Benzer şekilde IK Multimedia adlı şirket tarafından piyasaya sürülen “SafeSpacer” adlı akıllı cihaz, aynı ortamda bütün insanlar bu cihazdan taktığında aralarındaki sosyal mesafeyi karşılıklı olarak onlara uyarabiliyor.

 

kaynak: e&t

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

ULAŞIMIN GELECEĞİ: UÇAN ARABALAR SERİSİ #2

Geçtiğimiz günlerde uçan arabalar yazı dizisinin birincisine yer vermiştik (birinci yazıya buradan ulaşabilirsiniz) ve seriye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Keyifli okumalar. ASTON MARTIN: VOLANTE VISION...

Yeni bir teknoloji, gölgeleri kullanarak elektrik üretebiliyor

Işık ile karanlık arasındaki kontrasttan faydalanarak küçük cihazlara güç verecek kadar akım üretebiliyor.  Günün birinde gölge ile ışık elektrik üretmek için birlikte kullanılacak.Geliştirilen yeni bir...

BİLİM ADAMLARI, İNSAN GENİ KULLANARAK MAYMUNLARIN BEYNİNİ BÜYÜTMEYİ BAŞARDI

Bilim adamları, insanlara özgü olan bir geni alıp ipek maymunu (marmoset) fetüsüne yerleştirerek daha büyük maymun beyni geliştirmeyi başardı. Kulağa Maymunlar Cehennemi filmi gerçek mi...