ÇİNLİ BABA, BEBEĞİNİ SALGINDAN KORUMAK İÇİN “DEATH STRANDING” BEBEK KAPSÜLÜ YAPTI

Bu harika baba, “Death Stranding” adlı ünlü bilgisayar oyunundakine benzer şekilde gerçek boyutlarda bir bebek kapsülü yaptı ve çocuğunu korona salgınından koruyor.

Kişisel salgından korunma ürünlerine bir yenisi eklendi. Bu seferki ürün çok uluslu bir şirketten değil, çocuğunu korumaya kafayı takmış bir babadan geliyor. Pandemi ve sosyal mesafe kelimelerin hayatımıza kazındığı şu günlerde güvenliğe kafayı takmış bir baba, Hideo Kojima’nın elinden çıkmış ve 2020’ye damga vurmuş bir oyun olan Death Stranding’teki ana karakterin taşıdığı bir bebek kapsülünün birebir kopyasını yapmış. Hava geçirmez olan kapsül tıpkı bir rahim gibi bebeği dış ortamdan izole ediyor.

Bebek BB. “Death Stranding” oyunundan.

Death Stranding oyununda kaosa sürüklenmiş bir dünya ve insanları dışarı çıktıklarında yaşlanmalarına ve nihayetinde ölmelerine yol açan bir virüs bulunur. Bir avuç insan ise topluluklar arasında kargo taşımacılığı yapmaktadır ve ulusu tekrar bir araya getirme çabası içindedir. (Tanıdık geldi mi?)

“Güvenlik Kapsülü” adındaki ürünü yapan Cao Junjie, bu sayede tüm ailesini Shangai sokaklarında gezdirebiliyor. Oyunların gerçek hayata adapte edilmesine (cosplay) en güzel örnek bu olsa gerek. Junjie, bebek kapsülüne ufak bir oksijen makinesi yerleştirmiş ve kapsülün kapağını sıkı sıkıya kapanabilir şekilde üretebilmiş. Oksijen makinesi dışarıdaki havayı süzüyor ve kapsüle aktarıyor. Anne ile bana tüm bu süreçte sterilize edilmiş eldivenler kullanarak doğrudan temastan kaçınıyorlar.

İlginizi Çekebilir
+ YENİ TİP YÜZ MASKESİ GELİŞTİRİLDİ
+ GÜNEY KORE, MASKE KULLANIMINI TEŞVİK ETMEK İÇİN İNANILMAZ BİR DRON GÖSTERİSİ DÜZENLEDİ
+ BU YENİLİKÇİ OYUN KONSOLU, ODANIZI OYUN ALANINA ÇEVİRİYOR

Oksijen makinesinin üzerinde gerçek zamanlı olarak hava kalitesini gösteren bir ekran bulunmakta. Bu sayede baba Cao Junjie, kapsülün içine giren oksijeni ve içindeki karbon-dioksiti anlık olarak izleyebiliyor.

Oyundaki ana karakter Sam Porter Bridges (Norman Reedus) ve kapsülün içindeki bebek BB, kıyamet sonrası bir ortamda her an birbirilerine eşlik ediyorlar. Bu senaryo size oldukça distopik gelebilir. Cao oyunun sıkı bir hayranı olduğunu itiraf etti. Distopik ve kasvetli bir oyunu günlük hayatta uygulabilir, pratik bir şeye dönüştürmüş.

Oyunun bağımlısı olarak, yaptığım kapsülü Death Stranding’tekine benzer şekilde yapmaya çalıştım.

Cao, bütün kapsülü ve ekipmanları cep telefonu kılıfı gibi kemerine takıyor. İtiraf etmek gerekirse bebek içinde oldukça rahat görünüyor. Umarız bu tatlı bebek, tıpkı oyundaki bebek BB gibi ebeveynlerini korkutmaz.

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

AMERİKA YERLİLERİ, POLİNEZYA’YA TARİH ÖNCESİ ZAMANLARDA GELDİLER

Polinezya adalarındaki medeniyetin doğumu ve gelişimi tarihçileri büyülemeye devam ediyor. Ortaya çıkan yeni deliller, Amerika yerlilerinin Avrupalı yerleşimci gruplardan yüzlerce yıl önce adalara ayak bastığını...

HER KÖPEK YAŞI, İNSANLARIN YEDİ YAŞINA EŞİT DEĞİL

Labrador köpeklerindeki DNA değişimleri üzerine yapılan bir çalışma, yavru köpeklerin daha büyük olan köpeklerden daha hızlı yaşlandığını ortaya koydu. Köpeklerin, insanların yaşlarıyla kıyaslandığında yedi kat...

X Işınlarıyla Evrenimizin Görüntüsü

Evrenimizin gizemli karanlık maddesini incelemek için geliştirilen bir teleskop,  kullanarak çektiği fotoğraflarla evrenimizin röntgenini çekmiş oldu. eROSITA adı verilen teleskop, 6 aylık bir gözlem...