BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLİKLERİ, ARAP DÜNYASININ İLK MARS UYDUSUNU YOLLAMAYA HAZIRLANIYOR

BAE, ilk Mars görevi için hazırlıklarını yapıyor. Bu, Arap dünyasının başka bir gezegene yaptığı ilk uçuş olacak.

Hope (Umut) sondası adındaki uzay aracı SUV boyutlarında ve Mars yolculuğu 7 ay sürecek. Mars’a ulaştığındaysa Umut sondası Kızıl Gezegen’in atmosferini inceleyecek. Mars atmosferinin, güneş rüzgârlarına nasıl tepki verdiği araştırılacak ve hidrojen ile oksijen kayıpları takip altına alınacak.

Sondanın amacı, Mars yılı boyunca gezegenin küresel iklim haritasını çıkarmak. Bu görev, insanlığın Mars atmosferini bu denli kapsamlı göreceği ilk deneyim olacak.

 “Tüm Mars’ı bir Mars yılı boyunca gece ve gündüz izliyor olacağız.”
Birleşik Arap Emirlikleri Bilim Bakanı Sarah AI Amiri

Geniş ve oval şekli sayesinde Hope uydusu, Mars’ın etrafında döndüğü her 55 saatlik turu boyunca büyük bir kısmını görüntüleyebilmiş olacak.

NASA Jet İtiş Laboratuvarı, Mars programı’nın başındaki isim Richard Zurek, Arap yetkilerin bunun sadece bir teknoloji gösterisi olmasındansa bilime olağanüstü katkılar sunmasını istediklerini belirtiyor. Uydu Doğu saatiyle bugün Japonya’daki Tenaghashima Uzay Merkezi’nden saat 04.51’de fırlatılmış olacak. Fırlatılma anı olarak Japonya için Çarçamba sabahı diyebiliriz.

Hope uydusu, Temmuz ayında Mars için fırlatılan üç görevden birisi. NASA, Perseverance adındaki bir sonraki Mars uzay aracını 30 Temmuz’da göndermeyi planlıyor. Çin de bu ay bitmeden kendi Mars yörüngesinde dönen aracını göndermiş olacak.

Yukarıda bahsettiğimiz Mars görevlerinin birbirilerine bu kadar yakın tarihlerde olmasının sebebi, Mars’ın güneş yörüngesinde dönerken Dünya’ya en yakın konumda geçecek olması.

İlginizi çekebilir
+ NASA, MARS’A HELİKOPTER YOLLUYOR
+ NANO-UYDULAR, DÜNYAYA KUANTUM İNTERNET SAĞLAYABİLİR
+ HER GÜN BİR YILDIZ YUTAN DEVASA KARA DELİK

Her şey yolunda giderse Hope uydusu Mars’a 2021 Şubat’ında varmış olacak ve iki yıl boyunca gezegeni inceleyecek.

BAE uzay programını aşağıdan canlı olarak izleyebilirsiniz.

Japonya fırlatma rampası sağlayıcısı Mitsubishi Heavy Endüstrisi de fırlatma anını canlı yayınlayacak.

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

HEM İLETKEN HEM DE TRANSPARAN OLAN PLASTİK ÜRETİLDİ

Michigan Üniversitesi’nde görevli mühendisler hem transparan hem de iletken olan bir plastik kaplama geliştirdiler. Michigan Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden bir ekip tarafından geliştirilen iletken plastik, büyük...

TARİHTE İLK DEFA BİLİM ADAMLARI, İNSAN KROMOZOMUNUN DİZİLİMİNİ SIRALADI

2003’te tarih yazıldı. O tarihte ilk defa insan genomu dizilimi sıralandı. O zamandan bu yana yaşanan teknolojik gelişmeler, insan genomunu daha doğru şekilde sıralamak...

NEDEN KURBAĞALAR KEMİKLERİNE KADAR YEŞİL RENKTE?

Bilim adamları, kurbağalar hakkında uzun süredir bilinmeyen bir gizemi çözmüş oldu. Yapılan yeni bir araştırmaya göre kurbağaların yeşil rengi, doğanın akıllıca bir tepkimesi sonucu ortaya...