BİNGÖL’DE 4500 YILLIK NADİDE BEBEK ŞİŞELERİ BULUNDU

Arkeologlar, Bingöl’deki Norik Höyüğü’nde yapılan kazılarda milattan önce 2.500 yılına dayanan antik bebek şişeleri buldu.

Söz konusu keşif, Bingöl’ün Solhan kırsalındaki Murat köyünde yer alan ve Bronz Çağına ait bir yerleşkede yapıldı. Arkeologlar 3 adet tarihi eser buldu. Bu eserlerin üzerinde lüle bulunuyor ve topraktan yapılmış bebek şişeleri olarak tasvir ediliyorlar. Şişelerin tek kulpu bulunuyor ve 50 ile 150 miligram kadar sıvı alabiliyorlar.

Kazılar; Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Erzurum Müzesi Müdürü Ziya Kılınç işbirliğiyle yapılıyor ve Fırat Üniversitesi’nden Arkeoloji Bölümü Dekanı Abdulkadir Özdemir araştırmaya danışmanlık yapıyor.

“100 metrekarelik yerleşim alanının 46 metrekaresi gün yüzüne çıkarıldı. Yerleşkede bulunan bütün objeler kayıt altına alındıktan sonra müzemize transfer edildi. Toplamda 124 adet tarihi eser çıkarıldı.”
Erzurum Müzesi Müdürü Ziya Kılınç

İlginizi Çekebilir
+ ARKEOLOGLAR, TÜRKİYE’DE ESKİ BİR KRALLIĞI GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI
+ İLK AŞI VE AŞININ UZUN TARİHİ
+ AMERİKA YERLİLERİ, POLİNEZYA’YA TARİH ÖNCESİ ZAMANLARDA GELDİLER

En eski tarihi eserlerse, arkeologların höyüğün en alt katmanına ulaşmalarıyla keşfedilmiş.

Buluntuların arasında en ilginç olanlarıysa kuşkusuz bebek şişeleri. Bunlara benzer bebek şişeleri, bundan iki yıl önce Çanakkale’nin batısında keşfedilmişti. Kılınç, bu nadide eserleri Elazığ Müzesinin en değerli eserleri olduğunu söylüyor.

Orta Bizans dönemi, İslami dönem, Urarturlar dönemi ve ilk Bronz dönemlerinden oluşan höyüğün 5 farklı katmanından keşfedilen ve gün yüzüne çıkan eserlerin toplam sayısı 600 civarı.

Müze müdürü Kılınç, yaptıkları bu titiz çalışmadan ve çıkarılan eserlere hiçbir zarar vermeden müzeye teslim ettiklerinden dolayı arkeologları tebrik etti.

Bingöl’deki kazılar ilk olarak Nisan 2019’da başlamıştı. Daha önce arkeologlar kazı alanından tahıl örnekleri çıkarmayı başarmıştı. Bu bilgiler bizlere yerleşim alanının bölgedeki en eski tarım yerleşkesi olduğunu gösteriyor.

 

kaynak: dailysabah.com

 

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

ARKEOLOGLAR, TÜRKİYE’DE ESKİ BİR KRALLIĞI GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI

Denilen o ki dokunduğu her şeyi altına dönüştürürmüş. Lakin kader, eninde sonunda Kral Midas’ın da önüne dikilmiş.Onun yıkılışını anlatan eski bir taş yazıt Türkiye’de...

İsrail Milli Kütüphanesi 2500 Nadir İslami El Yazmasını Dijitalleştiriyor

İsrail Milli Kütüphanesi İslam ve Ortadoğu medeniyetlerine ait 2500 eserlik koleksiyonlarını ücretsiz olarak çevrimiçi ortama sunmaya hazırlanıyor. Kültür kuruluşları dijitalleştirme sürecinin 3 yıl alabileceğini tahmin...

Dünya’ya En Yakın Karadelik Keşfedildi.

Sanki 2020 yılı yeteri kadar gergin değilmiş gibi...Bir yandan küresel bir salgın patlak vermiş ve katil arılar ortaya çıkmışken diğer yandan bilim adamları, 2020...