AYIN İLK KAPSAMLI JEOLOJİK HARİTASI ÇIKARILDI

Tarihte ilk defa tüm ay yüzeyi tamamen haritalandırıldı.

Birleşik Devletler Jeoloji Merkezi’nden bilim adamları tarafından aydaki topografik yapı sınıflandırıldı. Çalışmaya NASA ile birlikte Ay ve Gezegen Enstitüsü de katıldı.

Aşağıdaki animasyonda ayın yeni jeolojik olarak sınıflandırılmış halini görebilirsiniz. Resimlendirmelerde NASA tarafından düzenlenen LOLA ay görevinden elde edilen topografik bilgiler kullanılmış.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Merkezi (ABDJM), kaya katmanlarını ve krater şemalarını detaylı ayrıntılarla resmetmeyi Apollo görevlerinden ve sonrasındaki ay görevlerinden elde edilen bilgileri kullanarak başardı.

İlginizi Çekebilir
+ HER GÜN BİR YILDIZ YUTAN DEVASA KARA DELİK
+ BÜYÜK FİLTRE TEORİSİ: NEDEN HİÇ UZAYLI YAŞAM BULAMADIK
+ GİZEMLİ BİR ETKİ, EVRENİ HIZLANDIRIYOR VE SEBEBİ KARANLIK ENERJİ DEĞİL

ABDJM bu projeyi gelecekte düzenlenecek insanlı ve bilimsel çalışmalara referans olması için tasarladı. Elde edilen sonuçlar, uluslararası bilim camiası, eğitimciler ve ilgilenen kişilerce kullanılacak.

Yeni dijital ay haritasını çıkarmak için bilim adamları, altı ayrı Apollo görevinden elde edilen haritaları ve daha yakın zamanlarda düzenlenen ay görevlerinden elde edilen bilgileri kullanmış.

Eski haritalarla yeni elde edilen modern bilgiler üst üste konulmuş. Böylece eski bilgilerden ve önceki gözlemlerden de faydalanılmış. Eski ve yeni bilgiyi bir araya getiren ABDJM araştırmacıları ayın katmanlarını ve kaya özelliklerini tanımlayan yeni bilgileri ekleyince önceki kaya isimleri ve tanımlamaları yenilerle tutarsızlıklar gösterdi.

ABDJM jeologlarından Corey Fortezzo, Ay ve Gezegen Enstitüsü tarafından yayımlanan çalışmanın başındaki isim. Fortezzo verdiği basın bildirisinde:

“Bu harita 10 yıldır devam eden bir araştırmanın sonucu. Ay yüzeyindeki özel bölgelerin keşfi ile beraber ayın görünmeyen geri kalanını da kapsayan detaylı bir çalışma oldu.”

Ayın Kuzey ve Güney kutup bölgelerinin topografik haritasının çıkarılması, şu an ay etrafında dönen NASA’nın Ay Yörüngesi Lazer Altimetre (LOLA) adındaki robotik uzay aracı sayesinde gerçekleşmiş. Ay Gözlem Uydusun’dan elde edilen bilgiler NASA’nın ileride düzenleyeceği insanlı ve robotik ay görevleri için temel teşkil edecek.

Detaylı harita sayesinde güvenli iniş bölgeleri belirlenecek ve potansiyel ay kaynaklarının yeri tespit edilecek. Radyasyona daha çok maruz kalacak olan bölgeler belirlenecek ve yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına yardımcı olacak.

 

 

kaynak: earthsky.org

 

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

RUSYA’DA İNEKLERE SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ TAKILIYOR

Rusya’da ineklere streslerini azaltmak için sanal gözlükler takılıyorRusya’da yer alan bir çiftlikte, ineklerin anksiyete ve stres seviyelerini azaltmaları için sanal gözlükle denemeler yapılıyor.İnek sürülerine...

GENÇ MUCİT, KOVİD-19 BULAŞMASINI ÖNLEYİCİ GİYİLEBİLİR CİHAZ ÜRETTİ

İngiltere’den 15 yaşında bir lise öğrencisi, insanların yüzlerine dokunmasına engel olan giyilebilir bir cihaz geliştirdi. Kovid-19 virüsünün bulaşma sebeplerinin en başında, elimizi yüzümüze götürme alışkanlığı...

İNTERNETE BAĞLANABİLEN YÜZ MASKESİ GELİŞTİRİLDİ

Japon bir girişim şirketi ‘internete bağlı yüz maskesi’ geliştirdi Dünyada koronavirüs vaka sayıları hâlâ artış gösterirken insanlar yeni normale alışmaya çalışıyor. Virüs için olası bir...