AMERİKA YERLİLERİ, POLİNEZYA’YA TARİH ÖNCESİ ZAMANLARDA GELDİLER

Polinezya adalarındaki medeniyetin doğumu ve gelişimi tarihçileri büyülemeye devam ediyor.

Ortaya çıkan yeni deliller, Amerika yerlilerinin Avrupalı yerleşimci gruplardan yüzlerce yıl önce adalara ayak bastığını gösteriyor.

Modern ve tarihöncesi olmak üzere 800’den fazla Amerika yerlileri ve Polinezyalılar’a ait genomların detaylı DNA analizleri yapıldı. Araştırmacılar, her iki grubun arasındaki etkileşimin 1200’lü yıllara dayandığını bulmuşlar.

Araştırma ekibi, bu grupların o tarihlere kadar izini sürebildikleri genetik bir karışımın izlerini buldular. Avrupalı tacirlerin ve misyonerlerin adaya 18. yüzyılın başlarında gelmesinden önce adadaki nüfusun nasıl büyüdüğüne ve geliştiğine dair yeniden düşünmemiz gerekiyor.

“Yaptığımız analizler Rapa Nui’nin adaya yerleşmesinden önce Doğu Polinezya’da ada yerlileri ve Amerika yerliler arasında basit bir temasın gerçekleştiğini gösteriyor. O zamanki Amerika yerlileri günümüz Kolombiyalılarıyla yakından akrabalar.”
Araştırma ekibin makalesinden alıntı.

İlginç olan ise Amerika yerlilerinin ilk ayak bastıkları ada, Güney Amerika’ya daha yakın ada olan Paskalya Adası (Rapa Nui) değil. Aksine Güney Marquesas gibi daha doğudaki Polinezya takımadalarına gelmişler.

Bu düşüncenin aynısı daha önce Norveçli kâşif ve antropolog Thor Heyerdahl tarafından ortaya atılmıştı. Kendisi Kon-Tiki adı verilen tipik ahşap İnka sandalı kullanarak Peru’dan Tuamotu Adaları’na kadar 8.000 km deniz yolculuğu yapmıştı. Amacı böyle bir yolculuğun pratikte mümkün olabileceğini ispatlamaktı.

İnka medeniyetinde kullanılan Kon Tiki adındaki sal

Heyerdahl’ın deniz yolculuğu adadakilerin anlattıkları efsanelerden esinlenilmişti. Adalılar, atalarının doğudan geldiklerini söylüyordu.

Önceki çalışmalar, ilk yerleşilen adanın büyük olasılıkla yakınlığından kaynaklı olarak Paskalya Adası olduğu yönündeydi. Ancak ekibin şu anda elde ettikleri bulgular olayın tamamen bambaşka olabileceği yönünde.

Araştırmacılar Paskalya Adası’nın merak uyandırıcı tarihini de inceliyorlar. Yaptıkları analizler, Amerika yerlilerinin Avrupalılardan ayrı olarak adalara ayak bastıkları yönünde. Bu da önceki araştırmaların sonuçlarıyla hemfikir olmayı zor kılıyor.

Yeni yapılan çalışma, tek değil. Tarih önceki Kolombiya heykelleri ile Doğu Polinezya’daki heykeller arasında da birtakım benzerlikler var. Dilde de bazı bağlantılar var. (Örneğin “Kumala” kelimesi her iki dilde de “tatlı patates anlamına geliyor.) Okyanus akıntıları da araştırmanın sonuçlarıyla örtüşüyor.

Kolombiya Antik Heykelleri

Neredeyse her gün dünyanın her yerinde tarihe dair yeni bir çalışma yapılıyor ve bu çabalar bilim adamlarına yüzyıllar önce neler yaşandığına dair anlamlar çıkarmaları için yeni imkânlar sunuyor. Çoklu disiplinleri kullanarak bilim adamları mantıklı tahminlerde bulunabiliyorlar.

Araştırma Nature dergisinde yayımlandı.

 

 

kaynak: sciencealert.com

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

Robot Robin kendisini yalnız hisseden çocuklara yardımcı oluyor

Pandemi sürecinde dairelerinde çocuklarıyla ya da ev arkadaşlarıyla tıkılı kalmak zorunda kalan kişilerin haberleri çok kez yapıldı. Peki ya konuşacak hiçbir kimsesi olmayan çocuklar...

HER GÜN BİR YILDIZ YUTAN DEVASA KARA DELİK

Güneşin kütlesinden 34 milyar kat büyük olan devasa bir karadelik her gün bir yıldızı tüketiyor. 1960’larda astronomlar, aktif galaksilere güç veren süper kara deliklerin olabileceği...

ŞİMŞEK HIZINDAKİ TÜYLÜ KURBAĞA BALIĞI ISIRIĞI

Tüylü kurbağa balığı 22 santimetreye kadar uzayabilen boyu ve neredeyse kendi büyüklüğündeki avları yakalayabilecek kadar genişleyen ağzıyla normal balıklardan bir hayli farklı.Genelde yüzmek yerine...