2100 YILINA KADAR BÜTÜN KUTUP AYILARI TÜKENECEK – SEBEBİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

İklim değişikliği kutup ayılarını aç bırakarak nesillerinin yavaş yavaş tükenmesine yol açıyor. Yeni yapılan bir çalışma, kutup ayılarının bir insan ömrü kadar sonra yok olacağını öngörüyor.

Bilim adamları Nature Climate Change’e verdikleri raporda, şimdiden bazı bölgelerde kutup ayısı nüfusunun feci şekilde düşüşe geçtiğini belirtti. Küçülen buzullar, kutup ayılarının fok avlama sürelerini kısaltıyor.

Bilim adamları, kutup ayılarının vücut ağırlıklarının düşmesiyle çok çetin olan kutup soğuğunu yiyecek olmadan atlatamayacaklarını düşünüyor.

“Ayılar buzlar yeniden oluşmadan önce açlık dönemine daha uzun süre maruz kalıyorlar ve beslenebilmeleri için zamanları ise oldukça kısıtlı.” Steven Amstrup, Polar Bears International’den bilim adamı.

Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, analiz edilen kutup ayısı (Ursus maritimus) nüfusları geçtiğimiz 80 yıl içinde resmen kırıldı. Sebebi ise dünyanın geri kalanı gibi aşırı ısınan kutup bölgesi ve buzul alanların daralması.

Amstup’a göre 2100 yılına kadar yeni doğan kutup ayıları tamamen tükenecek ya da Kanada Kutup Adaları’nda sadece Kraliçe Elizabeth Adasında küçük nüfuslarla görülecekler.

Bu senaryo, Dünya yüzey sıcaklığının 3.3 derece artacağını öngörüyor. Şu ana dek gezegenin bir derece artması bile giderek artan sıcaklık dalgalarına, kuraklıklara, süper fırtınalara ve yükselen deniz suyu seviyesine yol açtı.

İlginizi Çekebilir
+ BOTSWANA’DA YÜZLERCE FİL ÖLDÜ VE SEBEBİNİ BİLMİYORUZ
+ ŞİMŞEK HIZINDAKİ TÜYLÜ KURBAĞA BALIĞI ISIRIĞI
+ DRONLARI KULLANARAK ÇİÇEKLERİ TOZLAMAYI BAŞARDILAR

Dünya sıcaklığını Paris İklim Konferansı’nda alınan kararlardaki sıcaklığın yarım derece aşağısı olan 2.4 °C’ye düşürebilsek bile kutup ayılarının neslinin tükenmesini sadece ertelemiş oluruz.

Yok oluşun başlangıcı

Söz konusu tehdit sadece artan sıcaklıklar değil. Ayrıca gıda zincirinin en tepesindeki avcılar, hızla değişen çevreye adapte olamıyorlar.

Bir şekilde bir mucize gerçekleşir ve sıcaklıklar artarken deniz buzu korunabilirse kutup ayılarının bir şansı olabilir.

“Problem kutup ayılarının evlerinin tamamen eriyor olması.”

Karada yaşayan büyük hayvanların neredeyse yarısı nesli tükenmekte olan canlılar sınıfında yer alıyor ama iklim değişikliğine bağlı olarak nesli tükenmekte olan tek büyük hayvan türü kutup ayıları.

Fakat bu durum uzun süre boyunca sadece kutup ayılarıyla sınırlı kalmayacak ve önümüzdeki yıllarda iklim değişikliğinin tehlikeli etkileri diğer canlılarda da görülecek.

Tüm Dünya doğal ortamında sadece 25.000 tane U. Maritimus (kutup ayısı) kaldı.

Karşılaştıkları hayatta kalma zorlukları uzun zamandır biliniyordu ama on yıl önce Amstup önderliğinde yapılan bir araştırma, kutup ayılarının yok oluşunun başlangıcını ilk ele alan akademik çalışma oldu.

Kaçınılmaz Son

“Kutup ayılarının ne kadar zayıf olduklarına ve ne kadar yağ barındırdıklarına bakarak ve kullandıkları enerjiyi hesaplayarak aç kalacakları günlerin sayısını belirleyebiliyoruz.”
Peter Molnar, Toronto Üniversitesi

Örneğin Batı Hudson Körfezi’ndeki erkek bir kutup ayısının vücut ağırlığı olması gerekenden yüzde yirmi daha azdı. Açlığı başlamadan önce sadece 125 gün dayanabilecek kadar enerji depolayabildi. Hâlbuki aldığı enerjinin 200 gün yeterli gelecek kadar olması gerekirdi.

Çalışmaya göre yeni doğan yavrularsa tehlikeye daha açık. Çünkü yeterince beslenemeyen anneleri, onları yeterli şekilde doyuracak kadar süt üretemiyorlar.

Yavrusu olmayan dişi ayılarsa yiyecek olmadan daha uzun süre dayanabiliyorlar.

Kutup ayılarının Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Kırmızı listesindeki hassaslık durumları, az tehlikeliden daha tehlikeliye doğru değiştirilse de bu durumun vahametini göstermeye yeterli değil. Kırmızı listede yer alan şartlarda kaçak avlanma ve doğa yıkımı gibi kriterler bulunuyor. Ancak artan sıcaklıklara bağlı olarak deniz buzunu korumak için çit kuramayız ki.

“Bunu kendi açınızdan bir düşünün. Ben sizi 100 katlı binadan aşağı itsem risk seviyeniz siz 10. Kata gelene dek hassas olmaya devam mı eder yoksa bütün o düştüğünüz katlar boyunca nesli tükenmekte olan sınıfında mı yer alırsınız?” Amstup

Kutup ayılarını korumak için kapalı alanlarda beslemek gibi planlar var. Ancak herhangi bir B planı yok.

Onları korumanın tek yolu küresel ısınmaya sebep olan etmenleri ortadan kaldırmaktır.

 

 

kaynak: sciencealert.com

Murat Sayarhttps://pintibilim.com
İngilizce öğretmeni, meraklı, bilim okur bilim yazar, çevirmen, tasarımcı, az ondan az bundan biri.

BENZER YAZILAR

YORUMLAR

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bizi takip edin

EN POPÜLER

20 YIL BOYUNCA DENİZ DİBİNDE KALAN PLASTİĞİ TEST ETTİLER: SONUÇLAR VAHİM

Çevre için sorun teşkil eden bu malzemenin derin deniz altındaki etkilerini araştıran bir çalışmaya göre, 20 yıl boyunca okyanus suyuna maruz kalmasına rağmen plastikler,...

X Işınlarıyla Evrenimizin Görüntüsü

Evrenimizin gizemli karanlık maddesini incelemek için geliştirilen bir teleskop,  kullanarak çektiği fotoğraflarla evrenimizin röntgenini çekmiş oldu. eROSITA adı verilen teleskop, 6 aylık bir gözlem...

HER KÖPEK YAŞI, İNSANLARIN YEDİ YAŞINA EŞİT DEĞİL

Labrador köpeklerindeki DNA değişimleri üzerine yapılan bir çalışma, yavru köpeklerin daha büyük olan köpeklerden daha hızlı yaşlandığını ortaya koydu. Köpeklerin, insanların yaşlarıyla kıyaslandığında yedi kat...